Trzy rodzaje terminali płatniczych w sklepie

Ponad 60% Polaków korzysta z kart płatniczych otrzymanych przy otwarciu rachunku ROR. Nie jest więc zaskoczeniem, że coraz więcej firm zdecydowało się na inwestycję w terminale płatnicze. W zależności jednak od rodzaju prowadzonej działalności, najlepiej sprawdzi się terminal POS o konkretnym zastosowaniu i możliwościach. Co warto wiedzieć o terminalach płatniczych?

Karty płatnicze są instrumentem finansowym, dzięki którym możliwe jest dokonanie zapłaty w sklepie. Jednak gdyby nie terminale POS, karty te byłyby bezużyteczne. Dlatego tak bardzo ważna jest inwestycja w tego typu urządzenia na jak najwcześniejszych etapie otwarcia własnej firmy.

Terminale płatnicze są jednym z tych elementów wyposażenia sklepu, które mogą wygenerować dodatkowy zysk. I to dość duży. Większość klientów preferuje płatności przy użyciu karty, stawiając gotówkę na dalszy plan. I chociaż ta ma niewątpliwie wiele zalet, nie można zbagatelizować faktu, że to właśnie karty płatnicze wiodą dzisiaj prym przy wyborze sposobu płatności.

Dość nietypowe terminale mPOS

Czasami można spotkać się z nazwą mPOS. Czy jest to nazwa tożsama z terminalem POS? Otóż nie do końca. Koszt terminala mPOS waha się w okolicach 300 złotych. Wyglądem przypominają kalkulatory z dużymi klawiszami lub telefon dla osób starszych. Urządzenie te służy tylko do zaczytania informacji z karty płatniczej lub kredytowej. Do pełnej obsługi wymaga połączenia przez WiFI lub bluetooth z drugim urządzeniem z zainstalowaną aplikacją. Takim urządzeniem może być tablet lub smartfon. W tej aplikacji wprowadza się niezbędne dane dot. Kwoty, która ma zostać pobrana. Obligatoryjnym wymogiem jest połączenie z Internetem, w celu uzyskania połączenia z bankiem. Terminale mPOS nie wymagają umowy abonamentowej, co stanowi z pewnością dużą zaletę, która przesądza w wyborze tego rozwiązania w wielu firmach.

Zobacz również  Czy terminal płatniczy jest powiązany z abonamentem?

Przenośne terminale POS

Są to terminale POS, które podzielają zaletę mobilności terminali mPOS. Są one jednak dużo solidniej wykonane, często są wyposażone w czytelny, kolorowy wyświetlacz. Z tego powodu są one większe i cięższe od terminali mPOS, ale tez nie wymagają drugiego urządzenia z zainstalowaną aplikacją. Wyposażone w kartę sim mogą łączyć się z bankiem niezależnie.

Są one bardzo chętnie wybierane w firmach oferujących usługi gastronomiczne. Intuicyjna obsługa i brak konieczności proszenia klienta o podejście do kasy znacznie przyśpiesza obsługę.

Terminale przenośne POS są dostępne w ramach umowy abonamentowej, często zawieranej na rok lub dwa, po czym staje się umową na czas nieokreślony. Dzięki temu ponosi się znikomy koszt samego urządzenie, a dodatkowo można liczyć na pomoc techniczną oraz opiekę konsultanta.

Podczas gdy terminale POS są przeznaczone głównie dla firm dopiero startujących, oraz tych, które świadczą swoje usługi tylko w określonych miesiącach w roku, terminale przenośne POS to idealne rozwiązanie dla każdej firmy, świadczące swoje usługi przez cały rok.

 Female customer paying by credit card at juice bar

Tradycyjne terminale POS

Są one dużo większe, ale też dużo bardziej wytrzymałe od terminali przenośnych. Można się nimi spotkać w osiedlowych sklepach oraz w większości supermarketach. Nie trudno ich nie zauważyć, gdyż są niemal na stałe połączone z kasą fiskalną. Do swojego działania wymagają stałego dostępu do Internetu, a także zasilenia energią eklektyczną.

Zobacz również  Czym jest drobnica krajowa?

Podobnie jak terminale przenośne POS, dostępne są one w ramach umowy abonamentowej, w której można liczyć na dodatkowe usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *