Rodzaje druku dostępne na rynku

Dynamiczny rozwój przemysłu drukarskiego zaowocował powstaniem wielu zróżnicowanych technik drukarskich. Ich zastosowanie zależy od tego, na jaki materiał ma zostać naniesiony nadruk, a także od skali zlecenia. Z jakich rodzajów druku możemy więc skorzystać?

Druk na papierze czy koszulce?

Jeżeli stajemy przed wyzwaniem wykonania nadruku reklamowego, to mamy do dyspozycji nie tylko szeroki wybór projektów grafik, ale również całej gamy tworzyw, na których mogą się one pojawić. Możemy zatem skorzystać z tradycyjnych form przekazu, a więc ulotek, plakatów czy billboardów lub, zamówić baner pokryty farbą fluorescencyjną lub też zadziwić klientów szklanymi gadżetami z nadrukiem wizerunku maskotki firmowej. Które z popularnych technik drukarskich można wykorzystać, by uzyskać najlepsze efekty?

Jeśli zbliżają się targi, a my planujemy wydać z tej okazji jubileuszowy numer gazety firmowej, która trafi do rąk większości klientów, nasz wybór powinien paść na rotograwiurę. Jest to technika, wykorzystywana powszechnie do masowego wydruku bogato ilustrowanych czasopism. W przypadku konieczności wydruku ulotek lub plakatów skorzystajmy natomiast z zalet tańszej techniki offsetowej, która umożliwia błyskawiczne nadrukowywanie treści oraz grafik na papierze o zróżnicowanej gramaturze. Zupełnie inne metody zastosujemy jednak wtedy, gdy zechcemy nanieść logotyp i hasło promocyjne na maskę firmowego auta. Najlepiej wykorzystać w tym celu folię samoprzylepną, którą można pokryć niemal dowolnym wzorem przy użyciu techniki sitodruku. Metodę tę stosuje się także do powielania grafik zdobiących koszulki.

Zobacz również  Rodzaje klejów przemysłowych

Techniki drukarskie wyzwalają kreatywność

O prawdziwości tego twierdzenia przekonamy się z pewnością wtedy, gdy nasza firma postanowi zrealizować kampanię reklamową z wykorzystaniem oryginalnych gadżetów z logotypem przedsiębiorstwa. Jego nadrukowanie na papierze nie stanowi wyzwania, lecz jak umieścić logo na szklanym słoiku, plastikowej zabawce lub metalowym scyzoryku? W takich przypadkach z pomocą przychodzi nam technika tampodruku, która polega na przenoszeniu wybranego wzoru na powierzchnię przedmiotu przy użyciu specjalnego silikonowego tamponu. Jeżeli zastosujemy tę metodę nadruku, kształt gadżetu nie będzie miał żadnego znaczenia – może być on nawet nieregularny lub wypukły jak filiżanka.

Dzięki rozwojowi technik drukarskich przestaliśmy zadawać sobie pytanie, w jaki sposób zadrukować przedmiot o niestandardowej formie lub wykonany z nietypowego materiału. Teraz największym wyzwaniem staje się samo sformułowanie kreatywnego pomysłu. A gdy już zapragniemy zrealizować ideę, która wyróżni nas na tle konkurencji, wystarczy tylko skontaktować się z drukarnią i wspólnie z jej pracownikami wybrać optymalną technikę nadruku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *