Praca na budowie nie jest łatwa, ale dobrze płatna. Nic więc dziwnego, że wielu młodych ludzi kończy szkołę, która daje odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Przez lata uważano, że do szkoły zawodowej idą tylko ci, którzy nie dostali się do liceum. Dzisiaj na naukę w zawodówkach i technikach decydują się młodzi ludzie marzący o tym, by szybko zdobyć zawód i rozpocząć karierę zawodową.
Czym się zajmuje budowlaniec?
Pracownik budowy zajmuje się wykonywaniem prac remontowo-budowlanych, takich jak tynkowanie, murowanie, montaż, rozbiórka, roboty ciesielskie. Z racji swojego charakteru i wymaganej siły fizycznej jest to praca, którą zazwyczaj wykonują mężczyźni. Budowlaniec może być zatrudniony w firmie budowlanej lub pracować na własny rachunek – wówczas przyjmuje mniejsze zlecenia remontowe. Praca odbywa się na powietrzu lub wewnątrz budynku, więc bywa bardzo niebezpieczna, co wiąże się z pracą na wysokościach.
Czy na budowlańca czeka praca?

Statystyki dotyczące liczby osób zatrudnionych w budownictwie mogą być mylące. Sektor budowlany jest bowiem oazą tak zwanej szarej strefy, co oznacza, że nawet co trzecia osoba pracująca na budowie nie nawiązała z pracodawcą stosunku pracy, czyli po prostu nie podpisała umowy. Część absolwentów szkół budowlanych pracuje za granicą, ale trudno dokładnie określić ich dokładną liczbę. Szacuje się, że około 5 milinów Polaków wyjechało w celu podjęcia pracy zarobkowej w innym kraju, a spora ich część pracuje właśnie w budownictwie.
Dlaczego właśnie budowlanka?
Przyszli budowlańcy są przekonani, że lepszy fach w ręku, niż matura po liceum, po której trzeba iść na studia, które nie gwarantują zatrudnienia. Szkoły budowlane cieszą się dużym uznaniem, gdyż istnieje przekonanie, że budować będzie się zawsze. Budownictwo mieszkaniowe jest bowiem społeczną potrzebą, a i autostrady będą powstawać, więc dla budowlańców nie zabraknie pracy. Młodzi ludzie są o tym przekonani, więc o jedno miejsce w szkole budowlanej walczy kilku absolwentów gimnazjum. Dyrektorzy szkół nie kryją zachwytu i liczą na to, iż finansujące szkoły organy zarządzające nie będą oszczędzać na rozwojowych kierunkach kształcenia. Obecnie w Polsce istnieje blisko 900 szkół (wśród nich: szkoły zawodowe, technika, szkoły policealne) kształcących w zawodzie budowlańca, a ich liczba prawdopodobnie będzie rosła.
Rozwój budownictwa jest niezwykle ważny dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Wzrastająca liczba szkół budowlanych pozwala mieć nadzieję, iż obowiązki pracownika budowy będą wykonywać wykwalifikowani pracownicy.