Konto oszczędnościowe a lokata – poznaj różnice

Nie wszyscy wiedzą o tym, że lokata terminowa i konto oszczędnościowe to w rzeczywistości dwa zupełnie różne produkty bankowe, które służą do deponowania wolnych środków. Zyski osiągnięte z ich tytułu obciążone są podatkiem Belki, a więc podatkiem od dochodów kapitałowych. Czym zatem różnią się od siebie lokata i konto oszczędnościowe?

Czym jest lokata terminowa?

Lokata terminowa zawierana jest na dany czas np. na miesiąc czy rok. Pieniądze na nią wpłaca się tylko w chwili jej zakładania. Nie można dokonywać tzw. wpłat uzupełniających. Odsetki naliczane są na ogół na koniec okresu umownego. W przypadku zerwania lokaty przed określonym terminem, trzeba się najczęściej liczyć z utratą naliczonych odsetek. Bank zwraca tylko wpłacony na starcie kapitał. Obecnie większość lokat dostępnych na rynku oprocentowana jest według stałych stóp procentowych. Stąd już na samym początku wiadomo, jaki będzie zysk.

Oprocentowanie lokaty terminowej to na ogół 3-4% w skali roku. Takie lokaty przeznaczone są dla nowych klientów banku. Są to osoby, które wcześniej z usług danego banku nie korzystały. Czasami oprocentowanie lokaty uzależnione jest od okresu, na który zawierana jest umowa.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to propozycja skierowana do tych osób, które chcą oszczędzać regularnie np. wpłacając co miesiąc określoną sumę pieniędzy. W tym przypadku panuje pełna dowolność. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony. Posiadacz konta oszczędnościowego może przez cały czas dysponować środkami na nim zgromadzonymi i to bez ryzyka utraty odsetek. Należy jednak pamiętać, że darmowa najczęściej jest tylko pierwsza wypłata. Za drugą i kolejne trzeba zapłacić stosowną prowizję.

Zobacz również  Przewaga kurierów nad Pocztą Polską

Konta oszczędnościowe oprocentowane są wg zmiennych stóp procentowych. Odsetki są naliczane co miesiąc od środków zgromadzonych aktualnie na koncie. Na rynku spotkać się można również z kontami objętymi kapitalizacją dzienną czy kwartalną. Każda wpłata dokonana na konto oszczędnościowe powiększa kwotę, od której potem są naliczane odsetki. Są banki, które przez kilka miesięcy oferują swoim klientom bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Czasem oferta ta dotyczy tylko określonej kwoty. Jednak po upływie danego czasu, odsetki naliczane są już według niższego, mniej korzystnego oprocentowania.

Konto oszczędnościowe czy lokata terminowa?

Wiele osób staje przed dylematem co wybrać – konto oszczędnościowe czy lokatę terminową. W tym przypadku wiele zależy od indywidualnego podejścia do kwestii oszczędzania. Osoby, które mogą jednorazowo wpłacić do banku dużą kwotę (na ogół jest to minimum tysiąc złotych) i wiedzą, że pieniądze te nie będą im potrzebne przez kilka czy kilkanaście miesięcy, powinny postawić na lokatę terminową.

Jednak zwolennicy regularnego wpłacania mniejszych kwot, którzy cenią sobie wolność i możliwość wypłacania zgromadzonych oszczędności w dowolnym momencie bez utraty odsetek, na ogół stawiają na konta oszczędnościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *