Pakersi kurier

Jakie są zarobki kurierów w 2022 roku?

Każdego dnia do rąk tysięcy odbiorców w całej Polsce trafiają paczki dostarczane przez kurierów. Aby móc pracować w tym zawodzie, nie jest wymagane posiadanie wykształcenia czy ukończenie specjalistycznych kursów. W większości przypadków trzeba dysponować wyłącznie prawem jazdy. Czy jednak rzeczywiście tak jest? W tym artykule omówimy, na czym polega praca kuriera, co zrobić, aby ją dostać i ile zarabia kurier. Zachęcamy do lektury.

Jak zostać kurierem?

Przede wszystkim, aby móc pracować w charakterze kuriera, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jeżeli natomiast przewoźnik, u którego planujemy się zatrudnić, dysponuje samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 T, wymagał on będzie od pracownika legitymowania się prawem jazdy wyższej kategorii. Ponadto, w wielu firmach kurierskich wymagane jest założenie przez pracownika własnej działalności gospodarczej i rozliczania się z firmą na zasadach B2B.

Warto wskazać również, że coraz więcej pracodawców zatrudniających kurierów, zwraca uwagę na ich kompetencje miękkie. Mowa tu o wysokiej kulturze osobistej, uczciwości i odpowiedzialności. Istotne są również takie cechy, jak: dobra organizacja pracy czy punktualność. Niewątpliwym atutem w oczach przyszłego pracodawcy, będzie też wcześniejsze doświadczenie w tego typu pracy.

Jak wygląda praca kuriera?

Profesja kuriera to wymagające zajęcie, które wbrew pozorom nie polega tylko na przewożeniu paczek z punktu A do punktu B. Jego dzień roboczy zaczyna się wcześnie rano w magazynie, gdzie odbiera przesyłki, a także weryfikuje ich stan. Kolejno, każda z paczek jest skanowana za pomocą specjalnego urządzenia, które importuje dane na temat statusu danej przesyłki do systemu. Oczywiście zasady pracy mogą różnić się w zależności od firmy, zatrudniającej daną osobę.

Zobacz również  Ile kosztuje firmowe konto walutowe? Dlaczego warto je założyć?

Następnym krokiem, jest umieszczenie przesyłek w samochodzie i dostarczenie ich odbiorcom. Warto wiedzieć, że zadanie kuriera to także odbiór paczek od klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Po wykonaniu obowiązków, kurier wraca do bazy, aby rozliczyć się ze swojej pracy.

Ile zarabia kurier w 2022 roku?

Jeżeli chodzi o zarobki kuriera w 2022 roku, to są one uzależnione od tego, gdzie pracuje i jakie warunki oferuje mu dana firma. Z ogólnodostępnych danych wynika jednak, że średnio kształtują się one na poziomie 4 240 zł brutto. Warto wskazać, że 25% osób zarabia poniżej 3 4800 zł brutto, ale są również i tacy, którzy miesięcznie otrzymują wynagrodzenie powyżej 5 130 zł brutto.

Na wysokość wynagrodzenia kuriera ma wpływ liczba przepracowanych przez niego godzin, forma umowy na podstawie której świadczy on swoją pracę, a także to czy posiada on swój samochód, czy korzysta z pojazdu udostępnionego przez pracodawcę. Wiele firm przewiduje dla swoich pracowników premie wynikowe, uznaniowe, a także liczne dodatki, które również mają wpływ na wysokość osiąganych przez nich zarobków. Jest to wymagająca praca, ale zaangażowane osoby są w stanie uzyskać z niej satysfakcjonującą pensję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *