zakładanie firmy

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

W obecnych czasach w Polsce działalność gospodarcza może być prowadzona w bardzo zróżnicowanych formach. Działalność gospodarcza rodzaje są dość różne, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, jaka forma będzie dla nas jak najbardziej korzystna.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Obecnie jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Formalności związane z jej założeniem są minimalne, dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie w szczególności dla wszystkich początkujących przedsiębiorców.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest jedną z form prawnej działalności gospodarczej. Jest ona bardzo często wybierana przez przedsiębiorców, z uwagi na jej szczególne zalety. Aby założyć spółkę cywilną konieczne jest zawarcie umowy spółki pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi swoje firmy. Natomiast sama spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej.

Spółka jawna

Spółka jawna jest jedną z najprostszych form prowadzenia prawnej działalności gospodarczej. Regulacje z nią związane zawarte są w Kodeksie spółek handlowych. Spółka jawna musi być zarejestrowana w KRS, a jej umowa powinna zostać zawarta na piśmie. Spółka jawna jest bardzo wiarygodnym podmiotem gospodarczym.

Spółka partnerska

Wśród różnych rodzajów form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce można również wymienić spółkę partnerską. Może zostać ona założona wyłącznie przez przedstawicieli tak zwanych wolnych zawodów, czyli na przykład lekarza lub księgowego. Aby założyć spółkę partnerską, należy sporządzić stosowną umowę w formie aktu notarialnego. Jest to bardzo istotna kwestia.

Zobacz również  Różnice miedzy logistyką B2C a B2B

Spółka komandytowa

Kolejną formą prawną działalności gospodarczej w Polsce jest spółka komandytowa. W tego rodzaju spółce jeden ze wspólników odpowiada za wszystkie zobowiązania spółki. Jest to bardzo istotna kwestia, dlatego należy o niej pamiętać. Natomiast pozostali wspólnicy odpowiadają jedynie do kwoty sumy komandytowej.

Spółka komandytowo-akcyjna

Kolejnym rodzajem podmiotu, jaki występuje w polskim prawie jest spółka komandytowo-akcyjna. Jest to typ spółki prawa handlowego. Łączy w sobie zarówno cechy spółki komandytowej, jak i cechy spółki akcyjnej. Podstawą działania spółki komandytowo-akcyjnej jest stworzony statut, który jest jednym z elementów umowy założycielskiej tego rodzaju podmiotu.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Wśród różnych rodzajów form prowadzenia działalności gospodarczej można również wymienić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to jedna z form prawnych działalności gospodarczej, która posiada osobowość prawną.

Spółka akcyjna

Kolejną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka akcyjna. Jest to rodzaj podmiotu przeznaczony przede wszystkim dla osób, które planują swoje wejście na giełdę papierów wartościowych. Do założenia spółki akcyjnej wymagany jest kapitał zakładowy, którego wysokość wynosi 100 000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *