mba (5)

Dlaczego warto wybrać MBA?

Studia MBA, czyli Master of Business Administration to dwuletnie, bardzo intensywne studia podyplomowe dla osób (zazwyczaj menedżerów), których obecne lub przyszłe stanowisko związane jest z zarządzeniem na najwyższym szczeblu. Ponieważ praca tego wymaga, muszą posiadać aktualną wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnego zarządzania.

Czym są studia MBA?

Studia MBA to trwając dwa lub trzy lata studia podyplomowe przeznaczone dla menedżerów wyższego szczebla. Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje różne dziedziny z zarządzania, na przykład: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Studia MBA dzieli się na: podstawowe, executives (dla zawodowych menedżerów), global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych), tematyczne, skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji (np. finansiści, HR, IT i in.).

Jak się dostać na studia MBA?

Na studia MBA nie jest łatwo się dostać, gdyż proces rekrutacyjny obejmuje testy i rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzane z wielką pieczołowitością. Aplikacja jest dla rekrutera uzupełnieniem rozmowy i odzwierciedla osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Dodatkowo powinna zawierać informacje mające wpływ na rozwój naszego życia prywatnego i zawodowego, czyli swego rodzaju osobistą historię przyszłego studenta. Ważną częścią rekrutacji jest test kwalifikacyjny (tak zwane GMAT), którego dobry wynik świadczy o bardzo potrzebnych w czasie studiów umiejętnościach w myśleniu analitycznym czy zdolnościach werbalnych. Ostatnim elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, a jej celem jest ocena zainteresowanych jako przyszłych studentów MBA.

Zobacz również  Na czym polegają studia z turystyki?

Co po studiach MBA?

Koszty studiów MBA są bardzo wysokie. Prowadzone na renomowanej uczelni studia mogą kosztować nawet 40 tysięcy złotych. Cena w dużym stopniu wynika z tego, że zajęcia prowadzą wybitni specjaliści, którzy oczekują wysokich zarobków za dzielenie się swoją wiedzą. Podjęcie wysiłku opłacenia studiów MBA z pewnością nie będzie błędem, gdyż zarobki absolwentów tych studiów są zazwyczaj bardzo wysokie. Nie muszą oni także obawiać się kryzysu na rynku pracy, na nich zawsze czeka dużo ofert pracy.

W czasie kursów i studiów MBA dużą rolę przykłada się do kształcenia umiejętności praktycznych. Wyrazem tego jest istotna rola ćwiczeń, prac projektowych i gier kierowniczych w programach tego typu studiów. Osoby, które ukończą ten kierunek z pewnością odniosą zawodowy sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *