mba (5)

Dlaczego warto wybrać MBA?

Studia MBA, czyli Master of Business Administration to dwuletnie, bardzo intensywne studia podyplomowe dla osób (zazwyczaj menedżerów), których obecne lub przyszłe stanowisko związane jest z zarządzeniem na najwyższym szczeblu. Ponieważ praca tego wymaga, muszą posiadać aktualną wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnego zarządzania.

Czym są studia MBA?

Studia MBA to trwając dwa lub trzy lata studia podyplomowe przeznaczone dla menedżerów wyższego szczebla. Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje różne dziedziny z zarządzania, na przykład: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Studia MBA dzieli się na: podstawowe, executives (dla zawodowych menedżerów), global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych), tematyczne, skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji (np. finansiści, HR, IT i in.).

Jak się dostać na studia MBA?

Na studia MBA nie jest łatwo się dostać, gdyż proces rekrutacyjny obejmuje testy i rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzane z wielką pieczołowitością. Aplikacja jest dla rekrutera uzupełnieniem rozmowy i odzwierciedla osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Dodatkowo powinna zawierać informacje mające wpływ na rozwój naszego życia prywatnego i zawodowego, czyli swego rodzaju osobistą historię przyszłego studenta. Ważną częścią rekrutacji jest test kwalifikacyjny (tak zwane GMAT), którego dobry wynik świadczy o bardzo potrzebnych w czasie studiów umiejętnościach w myśleniu analitycznym czy zdolnościach werbalnych. Ostatnim elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, a jej celem jest ocena zainteresowanych jako przyszłych studentów MBA.

Zobacz również  Szkolenia po studiach?

Co po studiach MBA?

Koszty studiów MBA są bardzo wysokie. Prowadzone na renomowanej uczelni studia mogą kosztować nawet 40 tysięcy złotych. Cena w dużym stopniu wynika z tego, że zajęcia prowadzą wybitni specjaliści, którzy oczekują wysokich zarobków za dzielenie się swoją wiedzą. Podjęcie wysiłku opłacenia studiów MBA z pewnością nie będzie błędem, gdyż zarobki absolwentów tych studiów są zazwyczaj bardzo wysokie. Nie muszą oni także obawiać się kryzysu na rynku pracy, na nich zawsze czeka dużo ofert pracy.

W czasie kursów i studiów MBA dużą rolę przykłada się do kształcenia umiejętności praktycznych. Wyrazem tego jest istotna rola ćwiczeń, prac projektowych i gier kierowniczych w programach tego typu studiów. Osoby, które ukończą ten kierunek z pewnością odniosą zawodowy sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *