Dlaczego należy się nieustannie doszkalać?

W dzisiejszej czasach konkurencja na rynku pracy jest coraz większa, więc trzeba robić wszystko, by być atrakcyjnym dla pracodawców. Trzeba więc nieustannie się doszkalać i rozwijać swoje umiejętności. Dostęp do wiedzy jest coraz lepszy, a nauka na wyższym poziomie jest dostępna dla wszystkich.

Czy trzeba się szkolić?

Wielu pracowników jest przekonanych, że nie muszą się szkolić, gdyż ich poziom wiedzy jest wystarczający, a dodatkowe szkolenia są tylko stratą czas. Nie mają jednak racji, gdyż ciągła nauka i doskonalenie swoich umiejętności są ważne, by się rozwijać i zdobywać nowe kwalifikacje. Podczas kursów można nie tylko zdobyć wiedzę, ale i wyćwiczyć umiejętności, które przydają się w codziennej pracy.

Które umiejętności warto doskonalić?

Bez względu na to, w jakiej branży się pracuje, warto doskonalić umiejętności miękkie, których posiadanie jest konieczne bez względu na wykonywany zawód. Do kompetencji miękkich zalicza się zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Decydują one o zdolności współdziałania z innymi ludźmi, więc powinny być w nich biegłe zwłaszcza osoby, u których sukces zawodowy zależny jest od zdolności dobrej współpracy z innymi ludźmi. W szkolenia z kompetencji miękkich powinien zainwestować pracodawca, któremu zależy na zbudowaniu dobrej atmosfery w zespole lub rozwiązaniu problemów w komunikacji między pracownikami.

Zobacz również  Na czym polegają studia z turystyki?

Na jakie szkolenie się wybrać?

Wybór kierunku dokształcania uzależniamy od tego, czy chcemy się doszkalać, czy może po prostu miło spędzić czas, rozwijając swoje zdolności i zainteresowania. W pierwszym przypadku, zapiszmy się na kurs, który przyda nam się w pracy lub będzie dodatkowym argumentem dla chcącego nas zatrudnić przedsiębiorcy. Wybierając odpowiedni dla siebie kurs, zyskamy cenną wiedzę, która być może przyda się nam w przyszłości. Warto szukać informacji o kursach w danej dziedzinie, które są dofinansowane z Funduszów Unii Europejskiej. Odpłatność za nie jest niewielka, więc tanim kosztem można wzbogacić swoje cv, co ma szczególne znaczenia, gdy nasza sytuacja finansowa nie jest zbyt dobra. Obecnie oferta edukacyjna jest tak bogata, że można kończyć jeden kurs i zaczynać następny. Trzeba jednak wybierać tylko to, co naprawdę się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Warto także skonsultować z pracodawcą. Być może ma wobec nas konkretne oczekiwania, a nasza aktywność zachęci go do skierowanie nas na szkolenie, które stanie się drogą do awansu.

Człowiek powinien dbać o swój rozwój osobisty. Trzeba wciąż dużo czytać i poznawać świat, a także wzbogacać i poszerzać swoją wiedzą. Udział w szkoleniach to doskonała szansa na podniesienie kompetencji i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *