Czym zajmuje się logistyka frachtowa?
W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi już fakt, że artykuły produkowane na drugim końcu świata są na bieżąco dostępne w naszych sklepach od ręki. O codzienne zaspokajanie potrzeb i coraz większych oczekiwań klientów dbają takie branże jak właśnie logistyka frachtowa.
Logistyka frachtowa polega na kierowaniu przepływem towarów od dostawcy do klienta i odwrotnie w przypadku zwrotów produktów. Zajmuje się nie tylko transportem drogowym na terenie kraju, ale także szeroko pojętym transportem między narodowym – lotniczym, morskim i drogowym. Odpowiada za cały szereg procesów związanych z planowaniem, realizowaniem i nadzorowaniem przepływu artykułów z punktu ich produkcji do miejsca sprzedaży. Logistyka obejmuje wszystkie zadania, począwszy od zamówienia, przechodząc przez przyjęcie, magazynowanie, kompletowanie i konfekcjowanie produktów, aż do ich wydania i transportu do danego klienta.
Działania logistyczne można przedstawić w skróconej wersji, należą do nich między innymi:
- przewidywanie i badanie przyszłego popytu na dane usługi i towary.
- kontrola zapasów w magazynie oraz czynności manipulacyjne.
- kontrolowanie realizacji zamówień od przyjęcia aż do wydania oraz regularny kontakt z klientem, a także obsługa zwrotów.
- lokalizacja magazynów i zakładów produkcyjnych.
- przepływ informacji.
Branża logistyczna odpowiada za wykonanie i kontrolę efektywności (zarówno operacyjnej jak i kosztowej) procesów fizycznych związanych z dostarczaniem towarów do przedsiębiorstwa. Jej najważniejszym celem jest zaspokojenie znanego popytu oraz jak najszybsze i najdokładniejsze zrealizowanie zamówienia przy jednoczesnym jak najniższym koszcie.
W dziale logistycznym mówi się również o regule 7W (7R), czyli bardzo skróconej i uproszczonej wersji zawierającej niemal cały zakres zadań i obowiązków branży logistycznej. W jej skład wchodzą:
- właściwy produkt (right product)
- właściwa ilość (right quantity)
- właściwy stan (right condition)
- właściwe miejsce (right place)
- właściwy czas (right time)
- właściwy klient (right customer)
- właściwa cena (right price)
Podział logistyki na działy
Jak każda bardziej złożona i wymagająca branża logistyka dzieli się na mniejsze działy – na przykład obejmujące dany obszar. W skład takiego podziału wchodzą:
- logistyka wewnętrzna
- mikrologistyka – obejmująca jedynie pojedyncze przedsiębiorstwo.
- mezologistyka – obejmująca jeden dział gospodarki.
- makrologistyka – obejmująca gospodarkę krajową.
- eurologistyka – obejmująca gospodarkę ogólnoeuropejską.
- logistyka globalna – obejmująca cały świat.
Logistyka frachtowa dzieli się także ze względu na obiekt zainteresowania – między innymi na logistykę transportu, marketingową czy ekologistykę. Dzięki takim podziałom i ukierunkowaniu pracy na konkretną dziedzinę branża logistyczna może osiągać lepsze wyniki i ciągle się rozwijać.
Dzięki logistyce frachtowej na półkach sklepowych na bieżąco dostępne są towary produkowane w odległych zakątkach świata. Branża logistyczna dba o to aby zapewnić nam stały dostęp do zróżnicowanych produktów oraz aby stale zaspokajać nasze potrzeby i oczekiwania.