dokumenty firmowe

Czy zwykłe skasowanie danych z dysku powoduje całkowite usunięcie informacji

Bardzo często sprzedajemy stare sprzęty takie jak komputery czy laptopy, a ostatnio także tablety i smartfony, by móc kupić kolejny, nowszy sprzęt. Jednak na takim sprzęcie znajdują się nasze prywatne informacje, takie jak zdjęcia, numery kont, hasła i wiele innych. Z kolei na komputerach firmowych mogą znajdować się poufne dane dotyczące klientów, kontrahentów i opatentowanych technologii. Dlatego bardzo ważny jest prawidłowy sposób skasowania dostępnych na komputerach danych. Jak to zrobić?

Czy umieszczenie plików w koszu wystarczy?

Dla większości przeciętnych użytkowników komputera usunięcie danych z dysku jest równoznaczne z umieszczeniem ich w koszu, czyli specjalnym folderze, który przeznaczony jest na nieużywane czy niepotrzebne pliki. Jednak w żadnym przypadku, takie działanie nie usuwa plików z dysku, co ciekawe nawet opróżnienie kosza nie powoduje całkowitego usunięcia tych danych z dysku urządzenia. Całkowite usunięcie plików tak naprawdę nigdy nie jest możliwe. Można jedynie  sprawić, że nie będą one możliwe do odczytania przez kolejnego właściciela dysku.

Jak sprawić, by dane zapisane na dysku nie dały się odczytać?

W przypadku urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety producenci przygotowali opcję, która pozwala przywrócić sprzęt do stanu fabrycznego. Pozwala to łatwo i szybko usunąć wszystkie dane. Jeżeli sprzedajemy telefon osobie prywatnej takie działanie wystarczy. Podobnie ma się sprawa z komputerem. Do podstawowego usunięcia danych wystarczy wykonać formatowanie dysku. Jednak jak się okazuje dane z tak przygotowanego dysku można odczytać przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Nie trzeba do tego żadnych umiejętności hakerskich.

Zobacz również  Jak pakować przesyłki firmowe?

Jeżeli chcemy trwale usunąć dane z dysku należy dokonać ich nadpisania. I tutaj opinie specjalistów są podzielone. Niektórzy twierdzą, że już jednokrotne nadpisanie danych uniemożliwia odczytanie skasowanych danych, inni jednak wskazują na konieczność nadpisania danych nawet kilkadziesiąt razy. Gdzie leży prawdą? Pewnie gdzieś pośrodku. Jednak dla prywatnego użytku dane mogą być nadpisane tylko raz.

Jak nadpisać dane w celu usunięcia ich z dysku?

Jeżeli chcemy samodzielnie usunąć dane z dysku, tak żeby nie były możliwe do odczytania przez przeciętego użytkownika komputera wystarczy wgrać odpowiedni program oferujący możliwość nadpisania danych. Z reguły tego rodzaju programy można bez problemu ściągnąć za darmo z portali oferujących darmowe oprogramowanie. Niekiedy tego rodzaju programy są częścią składową „kombajnów” umożliwiających oczyszczenie dysku z niepotrzebnych plików, duplikatów, a także usuwających złośliwe, śledzące oprogramowanie. Przed użyciem takiego programu warto dokładnie zapoznać się z tym, jak wykonać kasowanie danych z dysku, by nie okazało się, że przez przypadek uszkodzimy dysk, tak że nie można z niego korzystać.

Jeżeli nie wiemy, jak skorzystać z takiego programu lub chcemy mieć pewność, że nasze dane nie zostaną odzyskane przez niepowołane osoby, to możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się usuwaniem danych z dysków np. Firmie Rhenus Data Office Polska. Tego rodzaju firmy oferują także profesjonalne niszczenie dysków twardych w przypadku utylizacji sprzętu.

Zobacz również  Co zrobić, aby zwiększyć swoją odporność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *