Terminale płatnicze pozwalają na uzyskanie większych dochodów firmy, umożliwiając dokonywanie płatności przez klientów preferujących karty. Te niemal obowiązkowe urządzenie w firmach, chcących zwiększyć swoje obroty często spotyka się z obawą dotyczących jego kosztów. Czy terminale płatnicze wiążą się z dużymi kosztami?
Różne rodzaje terminali do obsługi kart płatniczych
Na rynku nie istnieje tylko jeden rodzaj terminala płatniczego. W zależności od prowadzonej działalności, przedsiębiorca może wybierać pomiędzy trzeba popularnymi terminalami POS na naszym rynku.
Najpopularniejszym terminalem umożliwiającym płatności za pomocą karty płatniczej to terminale stacjonarne, które swoje zastosowanie znajdują przede wszystkich w sklepach nie-samoobsługowych, gdzie sprzedawca nie podchodzi do klienta oraz w supermarketach. Są one zawsze połączone do prądu, ponieważ nie mają wbudowanej baterii, a z bankiem uzyskują połączenie przy pomocy Internetu z kabla LAN.
Terminale przenośne POS nie wymagają stałego podłączenia do ładowania, a łączność online uzyskują dzięki karcie SIM lub połączeniu WiFi. Są one coraz chętniej wybierane przez firmy ze względu na intuicyjną obsługę oraz większe możliwości w kwestii obsługi klienta.
Wyposażone w czytelny wyświetlacz stają się niezależnym urządzeniem przydatnym zwłaszcza w restauracjach, chętnie wykorzystywanym przez kelnerów.
Terminale mPOS to niewielkie urządzenia, bardzo często pozbawione wyświetlacza. Ich konstrukcja pozwala na odczytanie informacji z kart płatniczych, której informacje są przesyłane do zewnętrznego urządzanie przez sieć WiFi. Urządzenie te, w formie tabletu lub smartfona, dzięki zainstalowanej aplikacji uzyskuje połączenie z bankiem, przez co możliwe jest dokonanie płatności.
Terminale POS mogą obsługiwać płatność karta chipową i magnetyczną. Trudno znaleźć w dzisiejszych czasach urządzenie nie obsługujących tych kart. Większość współczesnych modeli wyposażone SA również w moduł NFC, dzięki któremu możliwe są płatności zbliżeniowe, które są bardzo chętnie wybierane przez polaków.
Terminale POS z umową terminową
Abonament w przypadku terminali POS wynosi najczęściej rok lub dwa, po czym przechodzi na czas nieokreślony. Koszt terminala jest niewielki, jednak abonament wynoszący ok. 100 zł i w ramach jego oferty można liczyć na pomoc telefoniczną obsługi, który jest dostępny całodobowo a także na dedykowanego opiekuna, który pomoże w wielu kwestiach, co oferuje Kolporter przy terminalach NeoTU.
A co, jeżeli nie chcę abonamentu?
Abonament na czas określony może rodzić pewne obawy. Co jeżeli firma upadnie, lub nie będzie przynosić zysków? W tym przypadku najlepszym będą terminale mPOS, które nie wymagają podpisania terminowej umowy z operatorem. Ponosi się wtedy koszt termalna płatniczego, jednak odchodzą comiesięczne koszty abonamentowe. Z tego właśnie powodu terminale mPOS są najczęściej wybierane przy stoiskach sezonowych i handlu obnośnym.
Terminale POS oraz ich wariant mPOS powiązane są z opłatą transakcyjną, która wynosi do 0.2% od każdej transakcji, niezależnie od jej wysokości. Prowizja możne wynieść mniej, jednak jest ona pewna przy terminalach płatniczych. Jej wysokość zależy od podpisanej umowy z operatorem obsługującym płatności kartą.