Bierzemy pod lupę taniego kuriera

Której strony internetowej z usługami byśmy nie otworzyli, wszędzie króluje słowo „tanio”. Większość z nas przestała przyjmować taką deklarację jako pewnik i wszystkie oferty skrupulatnie oceniamy i porównujemy z innymi. Przyjrzyjmy się ofertom, jakie pokazują wyszukiwarki po wpisaniu hasła: tani kurier

Jak to ugryźć?

Usługi dość trudno porównywać. Żeby zobaczyć, która z ofert tanich kurierów jest naprawdę najatrakcyjniejsza trzeba przyjąć jakieś założenia. Można pokusić się o symulację, że chcemy wysłać kopertę z dokumentami o wartości do 100 zł i wadze nieprzekraczającej jednego kilograma. Założeń nie koniec, bo trzeba określić długość drogi do pokonania przez kuriera. Przyjmijmy, że przesyłkę wysyłamy między miejscowościami położonymi w odległości 25 kilometrów. Ważne jest także określenie kiedy i skąd kurier ma odebrać od nas list. Załóżmy, że w dniu zlecenia i z domu.
Jaki wynik tych symulacji? Po około godzinie buszowania po stronach internetowych okazuje się, że rozpiętość cen jest spora, bo kształtuje się między 14 a 25 zł brutto. Żadna z firm kurierskich od takiej przesyłki nie pobierze opłaty ubezpieczeniowej, bo te nalicza się od przesyłek o wartości powyżej 100 zł. Można by sądzić, że wybór taniego kuriera jest oczywisty. Ale nie jest.

Kurier tani, tańszy, najtańszy

Tak naprawdę nie można wybrać sobie jednego kuriera raz na zawsze. Osoba prywatna, korzystająca z kuriera od czasu do czasu, która wysyła raz koperty z dokumenty, a innym razem paczki, do tego w różne miejsca w kraju i za granicę szybko zauważy, że firma kurierska, którą wybrała do wysłania dokumentów, niekoniecznie jest najtańszą przy wysyłce dużej paczki. Może się zdarzyć, że do przesyłki innego rodzaju i w inne miejsce poszukiwania taniego kuriera trzeba rozpocząć od nowa. Dzieje się tak, bo różne firmy przewozowe mają odmienny tabor transportowy, dysponują mniejszą liczbą samochodów niewielkich, a na przykład wyspecjalizowały się w przewozie przesyłek o dużych gabarytach i ich flota samochodowa to w większości wielkie TIR-y. W organizacji funkcjonowania firm przewozowych istotna jest także ilość i rozmieszczenie baz przeładunkowych. Nie bez znaczenia jest także to, jak bardzo zautomatyzowane jest sortowanie przesyłek. Wybierając taniego kuriera do wykonania określonej usługi, warto przejrzeć oferty pośredników czyli brokerów kurierskich. Mogłoby się wydawać, że serwis brokerski pobiera wyższe opłaty, skoro jest pośrednikiem. Tak się jednak nie dzieje dlatego, że brokerzy, dostarczając firmom kurierskim wielu klientów, otrzymują w zamian wysokie upusty na usługi. Stąd klient kupuje tańszą usługę niż wtedy, gdyby zamówiłby ją bezpośrednio u przewoźnika.

Zobacz również  Nowe standardy w rozrywce domowej: Ultra HD, HDR i Dolby Atmos

Pewnie wszyscy jesteśmy zadowoleni, że możemy przebierać w ofertach i mamy duży wybór towarów i usług. Nie zmienia to faktu, że łatwo się w tym gąszczu zagubić. A mówi się, że od przybytku głowa nie boli. Jednak czasem boli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *