jak polaczyc prace z pasja

3 zasady bezpiecznych przelewów internetowych – sprawdź zanim zaczniesz

Obecnie większość Polaków wykonuje na co dzień przelewy internetowe. Bankowość elektroniczna cieszy się dużą popularnością i zyskuje z roku na rok coraz większą liczbę użytkowników. Czy jednak wszyscy wiedzą, jak robić bezpieczne przelewy internetowe? Okazuje się, że bezpieczeństwo pieniędzy i danych uzależnione jest przede wszystkim od wiedzy i stosowania pewnych podstawowych zasad.

Sprawdzenie strony bankowości internetowej

Oczywiście stronę bankowości internetowej można dodać do ulubionych, ale nigdy nie wolno jej bezmyślnie otwierać. Niestety istnieje wiele rodzajów wirusów, które mogą zainfekować komputer i podmienić stronę logowania na taką, która będzie wyglądać tak samo, ale przy okazji przechwytywać dane użytkownika.

Przed zrobieniem przelewu internetowego (dowiedz się więcej: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/pomoc/przelewy/przelewy), należy za każdym razem sprawdzić czy w pasku u góry wyświetla się informacja odnośnie weryfikacji. Adres strony powinien zawsze rozpoczynać się od HTTPS. To szyfrowana wersja protokołu HTTP, która informuje o tym, że dane połączenie jest bezpieczne. Na strony z samym HTTP nie należy się logować.

Bezpieczne logowanie

Okazuje się, że nawet własny komputer czy telefon nie musi być bezpieczny, a co dopiero przypadkowe urządzenie np. w pracy, z którego na co dzień korzysta wiele osób. Z tego powodu przelewów internetowych nie można wykonywać na tego rodzaju sprzętach. Eksperci zalecają logowanie się tylko na własnych urządzeniach. Jeśli już przelew internetowy musi zostać wykonany w ten sposób, trzeba zachować szczególną ostrożność i pamiętać o wylogowaniu się z aplikacji.

Zobacz również  Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Przy okazji uważać należy na publiczne sieci WiFi. Hotspoty są rozwiązaniem wygodnym, ale i niekiedy bardzo niebezpiecznym. Miejskie czy publiczne sieci internetowe bywają zainfekowane i wykradają czasem dane logowania. Jeśli więc nie ma nagłej potrzeby, przelew internetowy lepiej wykonać po prostu w domu.

Sprawdzenie numeru rachunku bankowego

Większość osób kopiuje numer rachunku bankowego i wkleja go w odpowiednie miejsca na stronie bankowości elektronicznej. Jednak złośliwe oprogramowanie może zmienić ten numer na inny. Część banków posiada specjalne zabezpieczenie, dzięki któremu zawsze kilka ostatnich cyfr numeru rachunku trzeba wpisać ręcznie. Czasem to także za mało. Przy przelewach internetowych, szczególnie tych na duże kwoty, trzeba dokładnie sprawdzić numer konta, na które pieniądze maja trafić.

Obecnie przelewy potwierdza się na ogół poprzez kod wysyłany smsowo na podany numer telefonu. Warto przy tym sprawdzić numer konta, który w wiadomości SMS się wyświetla. Pozwala to na wykrycie próby ewentualnego oszustwa. Co ciekawe, wiele osób zwraca uwagę tylko na kod aktywacyjny i nie czyta całej wiadomości, co jest sporym błędem. SMS-y wypierają powoli tokeny, gdyż ryzyko zainfekowania jednocześnie komputera i telefony nie jest duże. Poza tym w przypadku wiadomości SMS zmiana danych jest trudna.

 

 

Zobacz również  Początki własnej firmy. Co powinno się mieć

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *